top of page

Niebezpieczne opakowania


Wraz ze wzrostem naszej wiedzy na temat zdrowia oraz codziennych zagrożeń mogących wpłynąć na jego pogorszenie, coraz większą uwagę zwracamy na wszystko, co nas otacza i z czego powszechnie korzystamy. Od jakiegoś już czasu pod lupą znajdują się wszelkie produkty żywnościowe, szczególnie zaś produkty wysoko przetworzone. Jednak dopiero od niedawna wiemy, że zagrożeniem dla naszego zdrowia może być nie tylko to, co kupujemy w kolorowych, atrakcyjnie wyglądającym opakowaniu, ale i samo opakowanie.


Powszechne i kolorowe


Każdego dnia w Polsce z półek sklepowych znikają miliony opakowań produktów żywnościowych. Produkty te trafiają następnie na nasze stoły, a jedyną formą sprawdzenia ich przydatności do spożycia najczęściej jest zapoznanie się z datą produkcji lub ewentualnie z ich składem. Niestety, okazuje się, że informacje te mogą być zupełnie bezużyteczne. Cóż bowiem z tego, że nasz ulubiony batonik, ciasto lub dietetyczne wafle ryżowe spełniają wszelkie normy i wymagania? Cóż z tego, że są świeże, a ich skład doskonały, jeśli w wyniku błędu lub niewiedzy producenta zostały zapakowane w niewłaściwe i zagrażające naszemu zdrowiu opakowanie?


Niewłaściwie wykonane


Problem przenikania szkodliwych substancji z opakowania na umieszczoną w nim żywność jest stosunkowo mało znany. Ogromne zagrożenie wynikające z tego zjawiska bierze swój początek zarówno w braku wiedzy na ten temat, jak i w powszechności wszelkiego typu opakowań w przemyśle spożywczym. Szacuje się, iż ponad 90% wszystkich produktów spożywczych i używek wytwarzanych w Europie rozprowadzanych jest w zadrukowanych opakowaniach. Makarony, czekoladki, ciasteczka, herbatki czy różnego rodzaju mrożonki – wszystkie one i wiele, wiele innych produktów narażonych jest na bezpośrednie oddziaływanie oraz pochłanianie związków chemicznych przenikających z powierzchni źle wykonanych i niewłaściwie zadrukowanych opakowań.


Groźne i szkodliwe


Zagrożenie dla żywności, a więc i dla spożywających ją ludzi, stanowią zarówno podłoża drukowe, jak i wykorzystywane w procesie produkcji farby, lakiery oraz wszystkie środki pomocnicze używane w procesie drukowania. Okazuje się, że problem ten dotyczy przede wszystkim opakowań drukowanych techniką konwencjonalnego offsetu.


Na szczęście istnieją już rozwiązania zapewniające w pełni bezpieczne zadrukowanie opakowania produktów spożywczych. - http://www.mhp.com.pl/index.php/produkty/druk-opakowan/druk-offesowy/ Pytanie tylko, czy producenci żywności, w trosce o zdrowie konsumentów, zechcą z nich skorzystać?

Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page