top of page

Produkcja mieszanych farb offsetowych


Druk offsetowy to wciąż jedna z najczęściej realizowanych form druku, szczególnie w przypadku wydruków wielkoformatowych i wysokonakładowych. Wymaga on jednak odpowiedniego sprzętu, dlatego też zajmują się nim wyłącznie drukarnie posiadające maszyny drukarskie, niezbędne do tego rodzaju druku. Ponadto druk offsetowy wymaga również zastosowania odpowiedniego rodzaju farb, które wykonują profesjonalne mieszalnie farb. W jaki sposób przygotowuje się farby wykorzystywane w druku offsetowym?


Farby do druku offsetowego


W druku offsetowym wykorzystuje się tak zwane farby procesowe, oparte na systemie CMYK, czyli na następujących kolorach: Cyan, Magenta, Yellow i Black. Jednak uzyskane w ten sposób barwy nie wypełniają całej palety kolorów, dlatego też nierzadko konieczne jest skorzystanie z usług mieszalni farb offsetowych.


Farby do druku offsetowego powstają w mieszalniach farb, czyli zakładach, które na zamówienie konkretnej drukarni, produkują farby o specyficznych właściwościach, które nie są dostępne w ofercie podstawowej. W mieszalni łączy się odpowiednie pigmenty, oleje, suszki i woski, które w efekcie tworzą homogeniczną masę o barwie odpowiadającej potrzebom konkretnej drukarni.


Etapy produkcji farb offsetowych


Proces tworzenia farb offsetowych składa się z następujących etapów: zlecenia, recepturowania i produkcji.


Faza zlecenia to etap na którym określa się właściwości farby, jaka ma zostać uzyskana w efekcie końcowym. Przede wszystkim należy ustalić, pod jakie podłoże farba ma zostać przygotowane i jakie cechy dodatkowe ma ona posiadać, takie jak odporność na ścieranie czy możliwość blistrowania. Są to kwestie niezwykle istotne w kontekście stworzenia farby o oczekiwanej barwie i właściwościach.


Faza recepturowania to etap, w trakcie którego przygotowuje się farbę w laboratorium. Barwę mierzy się spektrofotometrem, a następnie zgodnie z wynikami pomiarów, program tworzy recepturę i dobiera pigmenty, które pozwolą dany kolor uzyskać. Dalej odbywają się próby koloru, a receptura jest udoskonalana aż do momentu uzyskania oczekiwanej barwy.


Ostatnia etap to faza produkcji, gdzie przygotowuje się wszystkie składniki w wyliczonych wcześniej ilościach. Mieszanie farby trwa aż do uzyskania jednolitej masy w mieszalnika. Otrzymany kolor porównuje się z próbką z laboratorium. Jeśli odcień jest zgodny, farbę nakłada się do szczelnie zamykanych puszek i okleja odpowiednią etykietą. Gotowy produkt trafia do klienta.


Szczegółowe informacje na stronie: http://www.mhp.com.pl/index.php/mieszalnie-farb/

Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page